تله متری ( پایش ) مبتنی بر GSM/GPRS

تله متری ( پایش ) مبتنی بر GSM/GPRS

Category : اخبار

با ظهور و ورود تکنولوژی های پیشرفته و سریع، اثر متقابل بین نرم افزار و سخت افزار یک شیوه و روش مفید برای حل مسائل در زمینه های مختلف از قبیل صنایع، تجاری، کشاورزی، آب و فاضلاب و … شده است. رنج کاربرد آنها، از سیستمهای کنترل اولیه پروسه ها و رویدادها تا راه حلهای امنیتی پیچیده با تکنولوژی بالا را شامل می شود. به موازات این ظهور تکنولوژی، نیاز به مدیریت از راه دور به صورت فزاینده ای در زمینه سیستمهای تله متری افزایش یافته است. در عمل با توجه به در نظر گرفتن جنبه های مختلف در دسترس بودن، قابلیت اعتماد و هزینه، راهکارهای زیادی در این زمینه ارائه شده است. به هر حال، این راه حل ها دارای یک سطح پیچیدگی بالا بوده و در بیشتر مواقع هزینه بالایی داشته که باعث دلسردی دست اندرکاران و متولیان امر می شود. تحت چنین شرایطی، معمولا طراحان با توجه به شرایط موجود به سمت روشهای قابل انعطاف و کم هزینه رفته که از جمله این روشها می توان به استفاده از تکنولوژی GSM/GPRS  برای طراحی سیستمهای تله متری اشاره کرد.

با توجه به پیچیدگی و طراحی های سخت سیستم های تله متری، ایجاد این گونه سیستمها همیشه نیاز به تلاش زیادی داشته که این قبیل پیچیدگیها، معمولا در بیشتر مواقع  باعث دلسردی توسعه دهندگان صنایعی می شود که  نیاز به اینگونه سامانه های تله متری در کاربردهایشان دارند. به عبارت دیگر، هزینه های بالای اولیه ایجاد  سیستمهای تله متری و پس از آن هزینه های تعمیر و نگهداری، نکات اساسی بوده که باعث می شود کمپانی ها و شرکتهای مرتبط به دنبال راه حل های متداول دیگری برای حل مسائلشان باشند.

با توجه به  شفاف بودن مشکلات پیش رو در خصوص ایجاد سیستمهای تله متری ( طراحی پیچیده با توجه به شرایط مختلف، هزینه های بالای ایجاد سیستم و تعمیر و نگهداری آنها ) ، در اینجا هدف نشان دادن یک راه روشن برای ایجاد یک روش مانیتورینگ دستگاهها با هزینه کم است. برای رسیدن به این اهداف، ساختاری بدون نیاز به تکنولوژی های سطح بالا یا نرم افزار های پیچیده مورد نیاز می باشد.

هدف کلی از این ساختار، تامین رضایت در جهت حل مشکلات فعلی سیستمهای تله متریی است که در بالا به آنها اشاره شد. در همین راستا سیستم تله متری قابل انعطافی مبتنی بر GSM/GPRS معرفی خواهد شد که مانیتورینگ و پایش هرنوع از وسایل را از راه دور ممکن می سازد.

یکی از صنایع بسیار مهم که موضوع تله متری و پایش در آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و داده های ابزار دقیق مربوط به آن نقش بسزایی در تصمیم گیریهای مدیریتی ایفا می کند، صنعت آب و فاضلاب است. از اینرو در شکل بالا یک شمای کلی از ساختار پیشنهادی با موضوع صنعت آب نمایش داده شده است.

در این شکل یک حلقه چاه به همراه کنترلر و تعدادی از سنسورهای ابزار دقیق نشان داده شده که توسط لاگرهای موجود در بستر GSM/GPRS داده ها مستقیما به سمت کاربران و سرورهای مربوط ارسال می شود و از آنجا توسط نرم افزارهای مانیتورینگ عمل پایش و بررسی وضعیت تاسیسات انجام خواهد شد. در عمل در این مدل ساختار هم بصورت لحظه ای کاربران از آلارم ها و هشدارها مطلع شده و هم اینکه در نرم افزار مانیتورینگ و پایش عمل بررسی و ممیزی داده ها صورت می گیرد.


Leave a Reply